Authorities, Boards and Commissions


  • Ordinances

    Defining Ordinances
    O&E Pension Administration Ordinance
    Firefighters Pension Administration Ordinance
    Police Pension Administration Ordinance

    Members

    Mayor Joe Schember
    Chairperson
    Paul Lichtenwalter
    Director of Finance
    Teresa Stankiewicz
    City Controller
    Randon Procious
    O&E Board Representative / Vice Chairperson
    Lucy Brabender
    White Collar Representative
    John Szymansowski
    Blue Collar Representative
    Richard Gorzynski
    Fire Department Board Representative
    Thomas Majczyk
    Fire Departmnet Union Representative
    Rick Lorah
    Police Pension Board Representative
    Susan Lefaiver
    O&E Retiree Representative
    Ken Kensill
    FOP Police Representative
    Casimir Kwitowski
    City Council Representative
    Russel Smith
    Fire Department Retiree Representative
    William Serafini
    FOP Retiree Representative
    Theresa Pomorski
    Secretary
  • Purpose

    Airport Authority Homepage

    Ordinances

    Ordinances

    Meetings

    4th Wednesday of every month, 12PM
    441 West 12th Street
    Erie, PA 16501

    Members

    Christopher Parker
    President

    Second Term Ends: 12/31/2021

    Daniel Gianelli
    Vice President

    Second Term Ends: 12/31/2024

    Andrea Zdaniewski
    President Pro-Tem

    First Term Ends: 12/31/2020

    Richard Wagner
    Board Member

    First Term Ends: 12/31/2023

    Patrick Cappabianca
    Board Member

    Second Term Ends: 12/31/2021

    Marybeth Smialek
    Secretary

    Term Ends: 12/31/2022

    David Hallman
    Treasurer

    First Term Ends: 12/31/2020

    Aaron Susmarski
    Board Member

    First Term Ends: 12/31/2023

    Gregory Hayes
    Board Member

    First Term Ends: 12/31/2022

  • Ordinances

    Ordinances
    105.03
    907.11
    715.01
    165.08
    1501.01

  • Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    2nd Wednesday of every month, 9-11AM
    City Hall, Room 500

    Members

    Angela Eckelberger
    Council Appointee (Voting Member)
    First Term Ends: 12/31/2020
    Howard Bibbs
    Council Appointee (Voting Member)
    Term Ends: 12/31/2020
    PJ Monella
    Council Appointee (Voting Member)
    Term Ends: 12/31/2021
    John Reitinger
    Council Appointee (Voting Member)
    Second Term Ends: 12/31/2022
    Liz Allen
    Council Member (Voting Member)
    Scott Henry
    ERA Director (Voting Member)
    Kathy Wyrosdick
    Mayor Designee (Voting Member)
    Andy Zimmerman
    Mayor Designee (Voting Member)
    Rich Speicher
    Planning Commission (Voting Member)
    [Vacant]
    City Housing Office (Non-Voting Member)
    Mike Lavery
    Code Enforcement (Non-voting Member)
    John Widomski
    Fire Department (Non-Voting Member)
    [Vacant]
    Police Department (Non-Voting Member)
    Steve Letzelter
    Tax Claim Director (Non-Voting Member)
  • Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    Twice a year

    Members

    David Steele
    Structural Engineer
    Robert Herbstritt
    Business/Industry Representative
    Matthew Rose
    General Building Contractor
    J. Douglas Armstrong
    Member, General Public
    Dave Woods
    Electrical Engineer
    Dean Wilson
    Chairperson/Fire Protection Engineer
    Thomas Grosz
    Registered Architect
    Al Naylor
    Alternate / Drywall Contractor
    Vacant
    Mechanical / Plumbing Engineer
    Vacant
    Reg. Industrial or Chemical Engineer
    Vacant
    Alternate / Master Plumber
  • Ordinances

    Ordinances:
    343.95
    CH 196
    343.04
    343.11

    Members

    Trevor Pearson
    President
    Term Expires: 6/1/2020
    Sonya Byes
    Vice President
    Term Expires: 10/1/2020
    Jim Gillespie
    Treasurer
    Term Expires: 4/1/2022
    Vera Newell
    Secretary
    Term Expires: 10/1/2020
    Michael Keys
    City of Erie Liaison
    Term Expires: 12/1/2021
    Gary Berringer
    Member
    Term Expires: 6/1/2021
    Beary Clark
    Member
    Term Expires: 10/1/2021
    Erin Layden
    Member
    Term Expires: 12/1/2021
    Robert Gibson
    Member
    Term Expires: 12/1/2020
    Danny Jones
    Member
    Term Expires: 12/1/2020
    Jennifer Kovach
    Member
    Term Expires: 4/1/2022
    Frank Strumila
    Member
    Term Expires: 2/1/2022
    Greg Windle
    Member
    Term Expires: 12/1/2021
    Shashi Ashili
    Member
    Term Expires: 6/1/2021
    Corey Cook
    Member
    Term Expires: 6/1/2021
    James Darby
    Emeritus
    John Nesbit
    Emeritus
    Al Richardson
    Emeritus
    Susan Kinter
    Emeritus
    Daniel Genarro
    Emeritus
    Lewis Prest
    Emeritus
    Chris Maras
    Emeritus
    Timothy Farley
    Emeritus

  • Meetings

    First Wednesday of every month, 1PM
    City Hall, Room 500

    Members

    Shelly Buehler
    Member
    Term Expires: 12/31/2020
    Dan Dahlkemper
    Member
    Term Expires: 12/31/2021
    Rich Speicher
    Member
    Term Expires: 12/31/2021
    Mark Steg
    Member
    Term Expires: 12/31/2021
    Chris groner
    Member
    Term Expires: 12/31/2020

  • Purpose

    EMTA Homepage
    Transit Development Plan

    Meetings

    Last Thursday of every month, 5:30PM
    208 East Bayfront Parkway, Second Floor

    Members

    Tom Bly
    County Representative
    Ashley Lawson
    County Representative
    Dave Robison
    County Representative
    Lyn Twillie-Darby
    County Representative
    Jessica Molczan
    City Representative
    Term Expires: 10/22/2024
    Rick Griffith
    City Representative
    Term Expires: 10/22/2020
    Gyan Ghising
    City Representative
    Term Expires: 10/22/2021
    George Willis
    City Representative
    Term Expires: 10/22/2022
    Ben Wilson
    City Representative
    Term Expires: 10/22/2023

  • Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    Third Tuesday of every month, 1 Sassafras Pier

    Members

    Dr. Matthew White
    Chairperson
    First Term Expires: 12/31/2022
    Thomas Doolin
    Vice Chairperson
    Term Expires: 12/31/2020
    Bruce Whitehair
    Treasurer
    Term Expires: 12/31/2018
    Gwendolyn White
    Secretary
    Term Expires: 12/31/2020
    Patrick Carrara
    Member
    Joseph Hilbert
    Member
    Term Expires: 12/31/2019
    Khadija Horton
    Member
    Term Expires: 12/31/2019
    Michael McCormick
    Member
    Term Expires: 12/31/2021
    Roger Richards
    Member
    Term Expires: 6/15/2020
    Steven Riley, Jr.
    Member
    Term Expires: 6/15/2020
    Eric Seggi
    Member
    Term Expires: 12/31/2021

  • Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    Third Monday of every month
    City Hall, Room 500

    Members

    TJ Sandell
    Chairperson

    Second Term Ends: 1/01/2022

    Trevor Thompson
    Vice Chairperson

    Term Ends: 1/18/2020

    Chris Groner
    Treasurer

    Director of ECD

    Darelene Feeney
    Secretary

    First Term Ends: 12/31/2021

    Jason Pero
    Member

    Term Ends: 12/8/2019


  • Meetings

    2nd Tuesday of every month, 1-3PM
    City Hall, Room 500

    Members

    Scott Henry
    President
    Paul Bressan
    Treasurer
    Anna Franz
    Member
    Term Expires: 03/1/2021
    Jeremy Bloeser
    Member
    Term Expires: 3/1/2020
    Chip Wachter
    Member
    Term Expires: 5/1/2021
    John VanTassel
    Member
    Term Expires: 5/1/2021
    Heather Caspar
    Member
    Term Expires: 3/1/2019
    Sr. Michelle Schroeck
    Member
    3/19/2019
    Matthew Good
    Member
    Term Expires: 3/1/2020
    TJ Sandell
    Member
    Chris Groner
    Member
    Term Expires: 5/1/2020
    David Gonzalez
    Member
    Term Expires: 5/1/2020
    Robert Hand
    Member
    Term Expires: 3/1/2019
    Marcus Atkinson
    Member
    Term Expires: 3/1/2020
    John Villa
    Member
    Term Expires: 3/1/2020
    John Buchna
    Member
    Term Expires: 5/1/2021
    John Persinger
    Member
    Term Expires: 5/1/2021

    Comprehensive Plans

    Comprehensive Plans

  • Purpose

    Erie Parking Authority Homepage

    Ordinances

    Defining Ordinances
    Parking Ordinances
    Parking Meter Ordinances

    Meetings

    Second Tuesday of every month at 8:30AM

    Members

    Dr. R.A. Snow
    Chairperson
    Fourth Term Expires: 2/28/2022
    John Tretter
    Vice Chair
    Fourth Term Expires: 2/29/2020
    Thomas Chido
    Treasurer
    Thomas Chido, III
    Treasurer
    Fourth Term Expires: 2/28/2021
    John Voli
    Member
    First Term Expires: 2/28/2023
    Hannah Kirby
    Member
    First Term Expires: 2/28/2023
  • Purpose

    Erie Redevelopment Authority Homepage
    Downtown Master Plan

    Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    Second Wednesday every other month 3:30-5:00PM
    City Hall, Room 500

    Members

    TJ Sandell
    Chairman

    Term Ends: 09/25/2019

    J.W. Alberstadt
    Vice Chair

    Term Ends: 08/13/2023

    Kathy Wyrosdick
    Secretary

    Term Ends: 08/13/2022

    Gregory Dennis
    Member

    Term Ends: 03/01/2021

    Rosmari Graham
    Member

    Term Ends: 03/01/2020


  • Purpose

    Water Quality Reports
    Capital Improvement Projects
    News Archives

    Meetings

    Third Tuesday of every month, 3PM
    340 West Bayfront Parkway

    Ordinances

    Ordinances:
    939.13
    946.10
    117.05
    939.09
    957.01
    145.12
    941.03
    973.13
    CH 188
    CH 939
    CH 937

    Members

    John McCormick
    Chairperson
    City of Erie
    Daniel Bensur
    Vice Chair
    Millcreek First Term Expires: 1/1/2024
    Shantel Hilliard
    Treasurer
    City of Erie First Term Expires: 1/1/2023
    Paul Gambill
    Secretary
    City of Erie First Term Expires: 1/1/2024
    Bryan Fife
    Assistant Secretary/Treasurer
    Harborcreek
    Shatreece Johnson
    Member
    City of Erie Term Expires: 1/1/2022
    Lou Bizzarro
    Member
    Millcreek First Term Expires: 12/31/2020
    Thomas Kennedy
    Member
    City of Erie First Term Expires: 1/1/2024
    Richard Wagner
    Member
    First Term Expires: 1/1/2023
    Tim Sennett
    Solicitor

  • Meetings

    Meetings: 2/26, 5/21, 6/18, 8/27, 9/30, 11/19, 4 PM
    Zoo Office Board Rm

    Members

    Timothy Sennett
    Chairperson
    Jeffrey Beach
    Treasurer
    Robert Ferrier
    Director
    Matt Glass
    Director
    John Hilbert
    Director
    Sharon Knoll
    Director
    Peter Smith
    Director
    Nancy Dolan
    Director
    Howard Levin
    Director

  • Members

    Joseph Schember
    Mayor
    Teresa Stankiewicz
    City Controller
    Paul Lichtenwalter
    Finance Director
    Joe Walko
    Fire Chief
    Thomas Majczyk
    Fire Pension Secretary
    Richard Gorzynski
    Fire Pension Treasurer
    Dennis Stanbro
    Fire Retiree Representative
    Russel Smith
    Fire Retiree Representative
  • Purpose

    Policies and Procedures

    Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    Fourth Monday of every month, 1:15PM
    606 Holland Street

    Members

    Bishop Dwayne Brock
    Chair
    Term Expires: 2/6/2023
    Patricia Mickel
    Vice Chair
    Term Expires: 2/6/2023
    Ned Smith
    Treasurer
    Term Expires: 2/6/2023
    Sean Dugan
    Commissioner
    Term Expires: 6/28/2021
    James Martin
    Commissioner
    Term Expires: 4/18/2021
    Michael Fraley
    Executive Director and Secretary
    Timothy Sennett, Esq.
    Legal Counsel

  • Ordinances

    Ordinances
    CH 151

    Members

    Rev. Anthony Harris
    Member
    First Term Expires: 8/31/2020
    Elisabeth Espinosa
    Member
    First Term Expires: 8/31/2022
    Diego Andujar
    Member
    First Term Expires: 7/31/2022
    Freda Tepfer
    Member
    First Term Expires: 9/30/2021

  • Members

    Suzanne McDevitt, PhD
    President
    Michael Kitts, BS
    Vice President
    Helen Jackson, BS, MA, ME
    Secretary
    Larry Meredith
    Esq.
    Robert Oakley
    Member
    Tecumseh Brown-Eagle, DD
    Member
    Eddie Colvin
    Member
    Terry Lang, BA
    Member
    Robert Marsh
    Member
    Benjamin Wilson, MA
    Member
    Joyce Wiley, BA
    Member
  • Ordinances

    Ordinances
    CH 381
    381.07

    Meetings

    Second Thursday of every month, 1PM
    City Hall, Room 500

  • Ordinances

    Ordinances:
    147.09
    147.08
    371.07
    Drop Plan

    Members

    Joseph Schember
    Mayor
    Teresa Stankiewicz
    City Controller
    Casimir Kwitowski
    City Council Representative
    Randon Procious
    President / AFSCME Representative
    Paul Lichtenwalter
    Finance Director
    Dan Higdon
    Blue Collar Representative
    Susan Lefaiver
    Retirees Representative
    Alex Brown
    Fire Civilian Representative
    Theresa Pomorski
    Board Representative

  • Ordinances

    Ordinances:
    147.09
    CH 147
    147.01
    147.02
    523.23
    523.24
    CH 184

    Meetings

    Second Wednesday of every month
    City Council Chambers

    Members

    Jason Triana
    President
    Term Expires: 12/31/2019
    Rick Lorah
    Vice President
    Term Expires: 12/31/2019
    Kenneth Kensill
    Treasurer
    Term Expires: 12/31/2021
    Daniel Spizarny
    Secretary
    Term Expires: 12/31/2021
    Jay White
    Director
    Term Expires: 12/31/2018
    Thomas Borreli
    Director
    Term Expires: 12/31/2020
    Pete Mitchell
    Director
    Term Expires: 12/31/2020
    Christopher Szoszorek
    Director
    Term Expires: 12/31/2019
    Craig Stoker
    Director
    Term Expires: 12/31/2020
    Mike Nolan
    Director
    Term Expires: 12/31/2018
    Nick Stadler
    Director

  • Purpose

    Port Authority Homepage
    Master Plan

    Meetings

    Second and Fourth Tuesdays of every month

    Ordinances

    Repeal of the Port Commission
    Defining Ordinances
    Regulatory Power
    Regulatory Power

    Members

    David Zimmer III
    Chairperson
    Term Expires: 11/1/2020
    Sharon Knoll
    Vice Chairperson
    Michael Redlawsk
    Treasurer
    Term Expires: 1/1/2021
    Jeffrey Brinling
    Secretary
    Term Expires: 1/1/2022
    Brenda Sandberg
    Assistant Secretary/Treasurer
    George Lyons
    Member
    Term Expires: 9/30/2020
    Owen McCormick
    Member
    Term Expires: 9/30/2020
    Eric Mikovch
    Member
    Term Expires: 12/31/2020
    William Panitzke
    Member
    Term Expires: 1/7/2021
    William Petit
    Member
    William Sabatini
    Member
    Term Expires: 10/27/2020
    Carl Wolfrom
    Member
    Term Expires: 12/31/2021

  • Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    3rd Tuesday of every month, 11AM
    68 Port Access Road
    Erie, PA 16501

    Members

    Roger Whelan
    Chairman
    Term Expires: 12/31/2024
    Veronica Wexford
    Vice Chair
    First Term Expires: 12/31/2021
    Doug Mitchell
    Treasurer
    Term Expires: 12/31/2020
    Shawn Welsh
    Secretary
    First Term Expires: 12/31/2022
    Tim Sennett
    Solicitor
  • Ordinances

    Defining Ordinances

    Meetings

    2nd Wednesday of every month, 3:30PM
    City Hall, Room 500

    Members

    Dave Comstock
    Member
    Mike Brasington
    Member
    Jason Berneski
    Member
    Dennis Auer
    Member
    Tobie McKeen
    Member
    Bob Godfrey
    Member
    Paul Pawlak, Jr.
    Member
);
Translate ยป